KISACA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME BAŞLIKLARI

Kütük masa ve mobilyalar yeni açılacak olan mekanlarda yada tadilatla yeni dekorda kullanılacak olan kütük ahşap ağaç ürünler için proje bazlı planlama doğrultusunda tasarımlarımız mevcut.

Kütük masalar son yıllarda restoran, mağaza, cafe, bar, kuaför ve benzeri bir çok mekan bu tarz kütük uygulamalara, dekorasyan biçimlerine doğru geçmeye başladı ki, şık ve gösterişli bi konsept elde etmek amacıyla doğal ahşap kütük masa vb. ürünler gün geçtikçe daha fazla rağbet görmekte..

Başta Cafe & restaurant, ofis ortamları olmak üzre dünyanın her bir yerinde doğal kütük ahşap mobilya modasıyla farklılık yaratmak ve beraberinde yenilik, aslında kütük ahşap çalışma ortamları, yeme içme, eğlence alanlarında insanların görsel olarak bir zenginliğe kavuşmasını sağlamak ve kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamak amacıyla doğal bir hava consepti yaratıyor.

Açık ve kapalı alan mekanlarda kullanılan bu ağaç mobilyalar özellikle bahçe konsepti taşıyan cafe, restoran, kasap steakhouse mekanlarda daha çok tercih edilip, şehirlerin tam ortasındaki açık alan mekanlarda bile insanlar kendilerini doğanın tam ortasındaymış gibi hissetmelerini sağlayıp ferah bir hava yaratıyor. Özellikle yeme içme mekanlarında ve alkol servisi yapılan mekanlarda bu tarz doğal kütük masaların önemi büyük, ki bazı yüksek seviye asidik gıdalar: başta alkol olmak üzre sirke, hardal, çay-kahve gibi maddelere karşı yüksek seviyede dayanıklı ve kesinlikle leke iz almayan ağaç masalar tercih ediliyor.

Tabiki bu kütük masalara uygulanan cila ahşap koruyucu yağların önemi çok büyük. Bizim kullandığımız koruyucu maddeler bu unsurlara karşı güçlü bir mukavemet göstermekte, doğal kütük mobilyaları sıkı bir şekilde korumaktadır.

Ağaç masalar aslında sıradan mobilyalara göre daha dayanıklı sağlam ve uzun ömürlüdürler. Gerek yoğun sert yapısı gerek ise endüstriyel metal ayakları olsun kullanım açısından çokta kibar davranmanızı gerektirmeyen yapıdadırlar.

Ağaç masalar yada diğer ağaç mobilyalar tabi ki doğru uygulanan günlük temizlikle doku ömrünü uzatacaktır. Bu konuda çok basit ve net bir temizlik usulü vardır oda, herkesin her yerden kolayca temin edebileceği genel temizlik ürünleri dir ki bu: “Ahşap yüzey temizleyici” dir. Ağaç masa temizliğinde farklı deterjanlar kesinlikle kullanılmaz, doğal ağaç malzemeler hafif nemli bezlerlede silinebilir. Su ile sürekli temastan korunmalıdırlar.

Ağaç masa ürünlerin ağır bakımları ise kullanıma göre değişiklik göstermekte olup, ortalama 1-2 yılda bir tarafımızca uygulanacak ağır ahşap koruyucu bakımlarıdır. Bunun için uygun fiyatlarımızı bizimle iletişime geçip sorabilirsiniz.

Doğal ahşap siparişlerinde evlere ve butik çalışma ortamlarına kişisel müşteri tasarımlarıyla büyüdük ama bu gün popüler olan iç mekan mimari tasarımların da gözde ve hatta vazgeçilmez olan doğal ahşap (ağaç masa) kullanımı bir hayli geniş sektöre açılmış durumda.

Doğal ahşap tasarımı konusunda bundan 5-10 yıl önce böyle bir mekan anlayışı pek yoktu. Bu günlerde ise ağırlıklı olarak mekanlardaki iç dekarasyonlar genellikle iç mimar aracılığıyla yapılıyor. Doğal ahşap, iç mimarlarımızın özellikle amerika, canada ve avrupa ülkelerideki mekan tasarım anlayışını kendi renkleri ve yerel optimizasyon, imkanlar dahilinde harmanlayıp meydana getirdikleri dizayn anlayışı ile mekan sahibipleri ile yaptığı kordinasyon sonucu doğal ve şık işletmeler tasarımları bizim gibi üreticiler sayesinde iç ve dış mekanlarda modanın sürekli doğallığı takip ederek yenilikçi ve hareketli ilerlemesini sağlıyor.

Doğal ahşap proje işlerimizde tıpkı kişisel müşterilerimizde olduğu gibi müşterinin mekanında görmek istediği yada hayal ettikleri tasarımı projeye çevirerek, restoran, otel, cafe, mağaza vb. gibi mekanlarında karşılıklı istişarelerle belirlenen ve hayata geçirilen yaratıcılıkta karşılıklı zenginleştiğimiz naturel ahşap çalışmalarıdır.

A’ dan Z’ ye ağaç masa (kütük) tasarımı ve cila uygulaması…

Aslında yeni bir akım halinde son yıllarda gözde olan masif ahşap ağaç ürünler halbuki binlerce yıldır eskimeyen bir moda idi…

Bu gün dar ve yenilikten pek uzak bir sektör taşımaya çalışıyor ağaç mobilya ürünleri.. Günümüzde dünyanın dört bir yanında çeşitli tekniklerle üretimi yapılan kütük mobilya, pazarda yerlerini almaya büyük bir hızla devam ediyor. Peki biz “Woody Custom” olarak ne yapıyor, nasıl piyasaya çıkıyoruz?

Ağaçlarımız aşağıdaki “bölge bölge tomruklar” yazımızda anlatıldığı gibi elde ediliyor ve depomuzda toplanıyor. Müşteri ile ilk temasta arz-talep doğrultusunda plan yapılıyor ve kağıt üzerinde oluşturulacak ürün/ürünler belirleniyor. 2. adım olarak müşteriye uygun olan ağaçların ham (işlenmemiş) fotoğrafları, benzer ürünlerin son fotoğrafları da gösteriliyor ve hangi doğal ağacın işleneceği konusunda karar kılındıktan sonra ağaç masa üretimi için işleme alınıyor.

İşleme alınan ağaç zaten buhar işleminden geçip fırınlanmış olduğu için tamamen kuru vaziyettedirler, ki daha sonraki yıllarda kullanım şekilleri değişmeden: eğilme, yamulma, çatlama, oynama gibi eylemler kesinlikle göstermiyorlar. Dolayısı ile ağaçlarımız işlenmeye hazır olarak önce temizleme kabasını alma işlemi (planya) yapılıyor, bu işlemden sonra ağaç hem terazi edilmiş hemde kendini göstermiş oluyor.

Örnek olarak bir yemek masası veya toplantı, çalışma masasını ele aldığımızı farz edelim: Bir sonraki adım zımpara.. bizi en çok yoran kısım budur. neden mi? Çünkü biz planya işleminde olduğu gibi ilk kat şekillendirme, kaba zımpara ve ince zımpara işlemini el işçiliği ile handmade yapıyoruz. İlk olarak müşteri ağacın kenarlarını doğal kesim mi düz kesim mi istedi ona göre biçimlendiriyor, ardından 40 kum zımpara ile tüm şekilleri verildikten sonra 100 kum zımpara.. ardından 200 kum son zımpara ile yüzey pürüzsüz hale gelip ağaç masalar evlerinizde yada ofisleriniz de kullanıma uygun hale getirmiş oluyor.

Ama hemen masayı kullanamayız çünkü ağaç içerisine oksijen almamalı.. bu yüzden ağacı tek tip kullandığımız, bitkisel yağlardan oluşan bir doğal karışım ahşap koruma yağıyla Remmers tek kat geçiyor, her bir kısmını. 6 saat arayla 3 kat yağlayıp tam doğal kütük masanız, “bağıl nem” fakörü dikkate alınmak suretiyle kullanıma hazır hale geliyor.

Türkiye’de kütük masalar için, bölge bölge tomruklar…

Türkiye’de kütük masa anlamında ciddi anlamda dünyanın dört bir yanındaki ağaçlarla kalite anlamında boy ölçüşecek kütük masa için kullanılmak üzre ele alınan ağaçlarımız var. Tabi ki Karadeniz ve Trakya bölgelerinden gelen tomruklar…

Biz tomruklarımızın büyük bir kısmını karadeniz bölgesinden alıyoruz. Çünkü her ağaç her yerde yetişmez. Karadeniz bölgesinden ve trakya bölgesinden yöreye ait ağaçlar, ceviz, kestane, çınar, göknar, kayın, karaağaç, akçaağaç, vb. tedarik edilir ve istanbul da bulunan anlaşmalı olduğumuz kurutma fabrikalarında ilk işleme alınır.

Çünkü masif panel olarak kullanılacak ağaçın ilk haliyle içerisinde bulundurduğu kullanıma kesinlikle uygun olmayan suyun atılması gerekmektedir. Fabrikalarda öncelikle uygun ölçülerde dilimlenerek, doğal ahşap masa, kütük masa, ceviz masa, raf, sehpa, kitaplık, tv ünitesi vb. gibi ürünler elde etmek amacıyla buhar işlemine verilir. Büyük oranda ağacın suyu çekildikten sonra 3 ay sürecek olan kurutma fırınlarına sokulur ve kurutma işlemi başlar..

Doğru kurutulmuş olan kütükler dahada özellik kazanıp, yapı itibariyle her türlü sıcaklığa ve diğer dış etkenlere karşı güçlenir, görsel açıdan da zenginleşip kendine has olan damarları ve hareleri meydana çıkar. İyi kurutulmuş masif ahşaplar doğru kullanım alanlarında çürümez, içerisinde doğru oranda barındırdığı rutübetle direncini ve sertliğini koruyarak çok çok uzun yıllar sizinle birlikte iç ve dış mekanlarda evlerde-iş yerlerin de masif ahşap ürünler o doğal havayı vermeye devam eder.

Bu işlemden sonra ham ağaçlar depolarımıza girer ve “A’ dan Z’ ye doğal ahşap tasarımı ve cila uygulaması…”başlığındaki konu ile işlemler devam eder.

Ağaç masa hakkında sık sorulan sorular

Sizlerin merak ettiği başlıca soruları yanıtlıyoruz. Daha fazla bilgi almak ve soru sormak için lütfen iletişim formunu kullanarak bizimle irtibata geçin.

-Ahşap masalar sonradan su çeker mi?

+Hayır. Doğal ahşap ürünler sizlere teslim edilmeden 3 kat ahşap koruma yağlama uygulamasından geçer ve bu uygulama tüm gözenekleri kapatarak içerisine sıvı vb. maddeleri almaz.

-Doğal ahşap ürünüm sonradan çatlar mı?

+Hayır. Ağaçlarımız fırın kurusu olduğundan kesinlikle çatlama ve oynama yapmaz.

-Masif mobilyalar eğilme, oynama yapar mı?

+Hayır. Kütük mobilyalarınımzın hava ile teması tamamen kesilip, içerisindeki “bağıl nem” faktörü üretici tarafından dikkate alındığı zaman bu tarz sorunlarla karşılaşmıyoruz.

-Sipariş sonrası oluşabilecek her hangi bir sorun için garantiniz var mı?

+Tabi ki Tüm yaptığımız kütük işlerin 1 Yıl garantisini veriyoruz.

-Ham ağaç satışınız mevcut mu?

+Evet. Dilediğiniz ağaçlar uygun m3 fiyatlarıyla satışı yapılıyor.

-Nakliye ve kurulum ücretlimi?

+İstanbul içi nakliye ve kurulum tamamen ücretsiz olup, farklı şehirler için mesafeye göre ücret alınıyor.

-Neden tüm çalışmalarınız tek parça ağaçtan yapılıyor?

+Çünkü biz doğallığa ve orjinalliğe önem veriyoruz, eli

Sitemizdeki tüm makale ve metinler “eniskorkmaz.com” özgün içerikleridir.