Türkiye’de kütük masalar için, bölge bölge tomruklar…

ahşap tasarım tomruk

Türkiye’de kütük masa anlamında ciddi anlamda dünyanın dört bir yanındaki ağaçlarla kalite anlamında boy ölçüşecek kütük masa için kullanılmak üzre ele alınan ağaçlarımız var. Tabi ki Karadeniz ve Trakya bölgelerinden gelen tomruklar…

Biz tomruklarımızın büyük bir kısmını karadeniz bölgesinden alıyoruz. Çünkü her ağaç her yerde yetişmez. Karadeniz bölgesinden ve trakya bölgesinden yöreye ait ağaçlar, ceviz, kestane, çınar, göknar, kayın, karaağaç, akçaağaç, vb. tedarik edilir ve istanbul da bulunan anlaşmalı olduğumuz kurutma fabrikalarında ilk işleme alınır.

Çünkü masif panel olarak kullanılacak ağaçın ilk haliyle içerisinde bulundurduğu kullanıma kesinlikle uygun olmayan suyun atılması gerekmektedir. Fabrikalarda öncelikle uygun ölçülerde dilimlenerek, doğal ahşap masa, kütük masa, ceviz masa, raf, sehpa, kitaplık, tv ünitesi vb. gibi ürünler elde etmek amacıyla buhar işlemine verilir. Büyük oranda ağacın suyu çekildikten sonra 3 ay sürecek olan kurutma fırınlarına sokulur ve kurutma işlemi başlar..

Doğru kurutulmuş olan kütükler dahada özellik kazanıp, yapı itibariyle her türlü sıcaklığa ve diğer dış etkenlere karşı güçlenir, görsel açıdan da zenginleşip kendine has olan damarları ve hareleri meydana çıkar. İyi kurutulmuş masif ahşaplar doğru kullanım alanlarında çürümez, içerisinde doğru oranda barındırdığı rutübetle direncini ve sertliğini koruyarak çok çok uzun yıllar sizinle birlikte iç ve dış mekanlarda evlerde-iş yerlerin de masif ahşap ürünler o doğal havayı vermeye devam eder.

Bu işlemden sonra ham ağaçlar depolarımıza girer ve “A’ dan Z’ ye doğal ahşap tasarımı ve cila uygulaması…”başlığındaki konu ile işlemler devam eder.