A’ dan Z’ ye ağaç masa (kütük) tasarımı ve cila uygulaması…

istanbul doğal ahşap

Aslında yeni bir akım halinde son yıllarda gözde olan masif ahşap ağaç ürünler halbuki binlerce yıldır eskimeyen bir moda idi…

Bu gün dar ve yenilikten pek uzak bir sektör taşımaya çalışıyor ağaç mobilya ürünleri.. Günümüzde dünyanın dört bir yanında çeşitli tekniklerle üretimi yapılan kütük mobilya, pazarda yerlerini almaya büyük bir hızla devam ediyor. Peki biz “Woody Custom” olarak ne yapıyor, nasıl piyasaya çıkıyoruz?

Ağaçlarımız aşağıdaki “bölge bölge tomruklar” yazımızda anlatıldığı gibi elde ediliyor ve depomuzda toplanıyor. Müşteri ile ilk temasta arz-talep doğrultusunda plan yapılıyor ve kağıt üzerinde oluşturulacak ürün/ürünler belirleniyor. 2. adım olarak müşteriye uygun olan ağaçların ham (işlenmemiş) fotoğrafları, benzer ürünlerin son fotoğrafları da gösteriliyor ve hangi doğal ağacın işleneceği konusunda karar kılındıktan sonra ağaç masa üretimi için işleme alınıyor.

İşleme alınan ağaç zaten buhar işleminden geçip fırınlanmış olduğu için tamamen kuru vaziyettedirler, ki daha sonraki yıllarda kullanım şekilleri değişmeden: eğilme, yamulma, çatlama, oynama gibi eylemler kesinlikle göstermiyorlar. Dolayısı ile ağaçlarımız işlenmeye hazır olarak önce temizleme kabasını alma işlemi (planya) yapılıyor, bu işlemden sonra ağaç hem terazi edilmiş hemde kendini göstermiş oluyor.

Örnek olarak bir yemek masası veya toplantı, çalışma masasını ele aldığımızı farz edelim: Bir sonraki adım zımpara.. bizi en çok yoran kısım budur. neden mi? Çünkü biz planya işleminde olduğu gibi ilk kat şekillendirme, kaba zımpara ve ince zımpara işlemini el işçiliği ile handmade yapıyoruz. İlk olarak müşteri ağacın kenarlarını doğal kesim mi düz kesim mi istedi ona göre biçimlendiriyor, ardından 40 kum zımpara ile tüm şekilleri verildikten sonra 100 kum zımpara.. ardından 200 kum son zımpara ile yüzey pürüzsüz hale gelip ağaç masalar evlerinizde yada ofisleriniz de kullanıma uygun hale getirmiş oluyor.

Ama hemen masayı kullanamayız çünkü ağaç içerisine oksijen almamalı.. bu yüzden ağacı tek tip kullandığımız, bitkisel yağlardan oluşan bir doğal karışım ahşap koruma yağıyla Remmers tek kat geçiyor, her bir kısmını. 6 saat arayla 3 kat yağlayıp tam doğal kütük masanız, “bağıl nem” fakörü dikkate alınmak suretiyle kullanıma hazır hale geliyor.